Wyciszenie ściany | ISOLA

Wyciszenie ściany

31 maja 2017, autor: administrator

Wyciszenie podłogi

Wyciszenie sufitu

W trakcie projektowania, a w późniejszych etapach wykonania prac budowlanych, akustyka przegród nie jest do końca traktowana serio, a to błąd. O ile w przypadku obiektów gdzie warunki akustyczne muszą być bezwzględnie spełnione np. sale koncertowe, hale widowiskowo-sportowe, centra konferencyjne lub też sale kinowe, teatralne aspekty akustyki są mocne brane pod uwagę o tyle w przypadku budownictwa mieszkaniowego projektanci nie do końca traktują sprawę poważnie jak na to zasługuje zagadnienie akustyki w budynkach mieszkalnych. Skuteczne wyciszenie domu? Czyli jakie? Dobra izolacja akustyczna to taka, która powoduje, iż w danych pomieszczeniach przebywający ludzie odczuwają komfort pod kątem hałasu, a szczegółowiej rzecz ujmując, dźwięki z sąsiednich pomieszczeń nie są uciążliwe dla użytkowników przedmiotowego pomieszczenia. Naturalnie podczas projektowania a w późniejszym etapie prowadzenia prac wykonawczych należy przeprowadzić odpowiednie kalkulacje mające na celu określenie ilościowe dot. izolacji akustycznej. Normy ściśle określają minimalną wartość wskaźnika R’A1 dla ścian wewnętrznych.

Czym jest izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna jest materiałem, którego zastosowanie ma na celu podniesienie komfortu użytkowania pomieszczenia pod kątem dźwięków. O izolacje akustyczne ścian można zadbać na różne sposoby – można użyć masywnych materiałów lub zastosować lekkie konstrukcje szkieletowe wypełnione odpowiednio izolacyjnym akustycznie materiałem, lub też zastosować klejenie bezpośrednio do ścian izolacji akustycznych (maty ACCORUB®, płyty z gazobetonu).

Na czym polega skuteczne wyciszenie domu – metody wyciszania ścian, podłóg, etc.

Skuteczne wyciszenie domu ma miejsce w przypadku, gdy podczas prac wykonawczych wszystkie zalecenia projektanta (od strony akustycznej) zostały zrealizowane. Bardzo istotne jest aby zwrócić uwagę na szczegóły, o ile relatywnie łatwo jest wyizolować akustycznie powierzchnie poziome lub pionowe, to często pomijane są kwestie przenoszenia się dźwięków poprzez mostki akustyczne lub poprzez wentylację.

W przypadku ścian jest możliwe postawienie tzw. przed-ścianki i wypełnienie materiałem izolującym akustycznie np. maty ACCORUB®, wełna mineralna. Podczas pra wykonawczych przy procesie montażu profili nośnych do ścian, sufitu oraz podłogi należy bezwładnie zastosować taśmy akustyczne w celu wykluczenia mostków akustycznych. Inną metodą izolowania akustycznego ścian jest przyklejanie bezpośrednio do ściany materiałów izolujących akustycznie, maty ACCORUB®, płyty z gazobetonu, a następnie wykańczanie powierzchni wyprawami tynkarskimi.

W przypadku podłóg zalecane jest wykonanie podłóg pływających, gdzie pod warstwą dociskową jako izolacja akustyczna stosowane są min. granulat Thermogran®, styropian (w dwóch twardościach) wełna mineralna (twarda). Bardzo istotnym czynnikiem jest wykonanie dylatacji obwiedniowej dookoła pomieszczenia wzdłuż ścian. Dylatacja obwiedniowa z reguły ma szerokość około 10 mm i zapobiega powstawaniu  mostków akustycznych pomiędzy podłogą a sąsiadującymi ścianami. Ponadto bardzo istotnym faktem jest zastosowanie odpowiednio izolujących akustycznie drzwi, aby cały układ ( ściany, podłogi elementy wentylacji)  odpowiednio izolował dźwięki.

Jakie materiały są wykorzystywane do izolacji ścian (rodzaje, wady, zalety)?

Izolacje akustyczne ścian wykorzystują określone materiały. Należą do nich płyty z wełny mineralnej, umieszczane jako wypełnienie ścianek szkieletowych, które w późniejszych etapach prac wykańczane są płytami gipsowo-kartonowymi. Ponadto spotykana jest metoda klejenia do ścian przy pomocy mineralnych zapraw klejowych płyt z gazobetonu, która to powierzchnia jest pokrywana siatką z włókien szklanych wtapianą w zaprawie klejowej, a następnie wykańczana jest wyprawą tynkarską.

Ponadto jedną z metod jest zastosowanie mat izolacyjnych ACCORUB®, występujących w grubościach 1-10 cm i stosowanych w zależności od potrzeby. W przypadku gdy jest konieczność zastosowania lekkiej konstrukcji maty ACCORUB® docina się i wypełnia przestrzenie pomiędzy profilami i dalej wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi. Istnieje także inna opcja, maty ACCORUB® są mocowane do ścian przy pomocy mineralnych zapraw klejowych, następnie mocowane są na kleju płyty gipsowo-kartonowe lub w innej wersji w mineralnej zaprawie klejowej wtapiana jest siatka z włókien szklanych i całość jest wykańczana tynkiem. Naturalnie podczas prowadzania prac należy bezwzględnie pamiętać od wykonywaniu dylatacji od otaczających ścian, podłóg sufitu, w celu wykluczenia mostków akustycznych.

izolacja akustyczna ścian - wyciszenie domu izolacja akustyczna ścian - wyciszenie domu izolacja akustyczna ścian - wyciszenie domu