03/10/2022

Agnieszka Kazimierska

Izolacja w systemie Masa Sprężyna Masa

Prawo masy

Rozwiązanie MASA SPRĘŻYNA MASA to dwie płyty/okładziny przedzielone warstwą powietrza. Powietrze w szczelinie zachowuje się jak sprężyna, która łączy dwie masy np. ścianka działowa gips-karton. Dźwięk wzbudza masę, którą wyhamowuje sprężyna.

Jeśli w szczelinę włożymy matę wygłuszająca to spowodujemy, że częstotliwość rezonansowa zmniejszy się, a co za tym idzie, wzrośnie izolacyjność akustyczna Rw.

W dwuwarstwowych (lekkich) ścianach dźwięk przechodzi od jednej ściany do drugiej poprzez szczelinę pomiędzy nimi. Jako że fale dźwiękowe przechodzą przez materiał włóknisty, dochodzi do tarcia pomiędzy falami dźwiękowymi a powierzchnią maty wygłuszającej (np. Accorub). To tarcie powoduje, że energia pola dźwiękowego zamienia się w ciepło.  Ta zamiana energii akustycznej w ciepło powoduje, że mniej dźwięku jest transmitowane przez ścianę.

Im lepszy współczynnik alfa posiada pianka akustyczna (np. Accorub), tym więcej energii dźwiękowej zamienia się w ciepło powodując wzrost izolacji dźwiękowej.

Dla lekkich ścianek działowych najlepsza izolacja akustyczna jest przy użyciu maty akustycznej Accorub o grubości od 5cm. Accorub to jedna z lepszych alternatyw dla „sprężyny” na rynku polskim.

Jednoczesna obecność mat wygłuszających Accorub i płyt gips-karton (polecamy akustycznej Knauf Akustik) powoduje znaczącą poprawę dźwiękoizolacyjności całego układu oraz tłumienie drgań płyt okładzinowych. Dla lepszego efektu sugerujemy użyć podwójnej warstwy płyt akustycznych.

Masa sprężyna masa dla stropów

W przypadku konstrukcji stropów system Thermogran pomiędzy ciężką konstrukcją żelbetową stropu oraz twardą warstwą dociskową (w postaci jastrychu cementowego, wylewki samopoziomującej) sprawia, że układ oprócz korzystniejszej izolacyjności od dźwięków powietrznych w znacznym stopniu wytłumia dźwięki uderzeniowe przenoszące się przez stropy. Średnia redukcja przy 4 cm grubości izolacji w systemie Thermogran to ok. 25dB

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY