21/09/2022

Agnieszka Kazimierska

Jak wygłuszyć ścianę w bliźniaku?

Mam nadzieję, że czytasz ten artykuł jeszcze przed wykończeniem swojego wymarzonego lokum. 
O wygłuszenie ściany działowej, na przykład w zabudowie typu bliźniak, najlepiej zadbać na etapie adaptacji domu, kiedy jest on w stanie deweloperskim.

Wpływ na to mają dwa znaczące powody.

Po pierwsze, takie okoliczności mogą sprawić, że wykonanie wyciszenia ściany od sąsiada wygeneruje znacznie mniejsze koszty niż w przypadku wykończonego domu.

Po drugie, istnieje możliwość, że jeżeli zwrócisz uwagę deweloperowi na kwestie akustyki pomiędzy lokalami, wykona on izolację akustyczną ścian na swój koszt i to w dodatku u obu sąsiadów. Takie wygłuszenie ściany jest najbardziej skuteczne i korzystne dla obu stron, ponieważ zrobione jest od źródeł dźwięku a i sama izolacja jest zazwyczaj dwukrotnie cieńsza, niż w przypadku instalowania jej tylko z jednej strony ściany działowej.

Z doświadczenia wiemy, że wygłuszanie pomieszczeń w bliźniakach skupia się głównie na wyciszeniu ściany działowej pomiędzy lokalami oraz pomieszczeń technicznych, np. dla pompy ciepła. Oczywiście, jeśli jesteś deweloperem, możesz również pomyśleć o izolacji akustycznej podłogi z wykorzystaniem systemu Thermogran 25 dzięki któremu hałas zostanie zredukowany o dodatkowe 25 dB. Niestety w praktyce mało kto zwraca uwagę na wygłuszanie stropów, norma to jedno, a komfort to trochę inna para kaloszy. Sprawdź normy określające wymagane warunki akustyczne w domach wielorodzinnych, jakie należy spełniać (https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nowe-warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie-dzial-ix-aa-JCnB-KZaf-xGxi.html).

Wyciszenie ściany działowej w bliźniaku na dwa sposoby.

Wykonanie wyciszenia ściany od sąsiada nie przysporzy większych problemów, jeśli zostanie wykonane przez ekipę, która ma w tym doświadczenie  (sprawdź wolne terminy naszych ekip, kliknij w link przenoszący do formularza kontaktowego). Można tego dokonać na dwa różne sposoby:

1. Sposób pierwszy – przed ścianka akustyczna

Aby wykonać przed ściankę, niezbędne będzie stworzenie stelażu z profili i wypełnienie go matą wygłuszającą lub pianką akustyczną wykorzystywaną do izolacji akustycznej ściany (zaleca się użycie maty Accorub). Ostatnim krokiem jest wykończenie konstrukcji za pomocą płyty gips-karton (np. Knauf Akustik).

Plusy takiego rozwiązania:

  • możliwość odsunięcia przed ścianki na praktycznie dowolną odległość od ściany działowej,
  • możliwość dodatkowego wzmocnienia stelażu, w przypadku planowania wieszania na nim czegoś cięższego.

Minusy takiego rozwiązania:

  • tworzenie dodatkowych mostków akustycznych,
  • generowanie dodatkowych kosztów związanych ze stelażem,
  • utrata powierzchni pomieszczenia.
jak wygłuszyć ścianę w bliźniaku

2. Sposób drugi – ściana pływająca w systemie Accorub ®

Aby wykonać ścianę pływającą należy zagruntować ścianę działową, a następnie wyłożyć klej (np. gipsowy). Kolejnym krokiem jest przyklejenie maty wygłuszającej na ścianę Accorub (link) i kolejno przymocowanie do niej płyty akustycznej gips-katon (polecamy Knauf Akustik ). Najlepszy efekt zagwarantuje użycie podwójnej warstwy płyty gips-karton.

Plusy takiego rozwiązania:

  • zapewnienie dużej redukcji dźwięku 20 dB – 40 dB przy wykorzystaniu bardzo cienkiej izolacji (od 4 do 10 cm),
  • brak tworzenia dodatkowych mostków akustycznych.

Minusy takiego rozwiązania:

  • możliwość pracowania przy bardzo dużych metrażach,
  • wymaganie dodatkowego wzmocnienia w przypadku wieszania czegoś na ścianie.

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY