21/09/2022

Agnieszka Kazimierska

Jak wyciszyć sufit?

Kto z nas nie spotkał się z hałasem dobiegającym od sąsiada z góry? Chyba każdy, kto kiedyś mieszkał w budynku wielorodzinnym. Dla jednych hałas ten stał się częścią życia codziennego, dla innych zaś zmorą i powodem wielkiego dyskomfortu.

Zakładam, że czytasz ten wpis ponieważ zastanawiasz się, czy wyciszenie sufitu od sąsiada jest możliwe?

Odpowiedź jest twierdząca, mamy możliwość wyciszyć hałasy dobiegające od sąsiada mieszkającego nad nami.

Izolacja podłogi rozwiązaniem dla wyciszenia sufitu?

Najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem jest instalacja maty wygłuszającej pod panele lub wylewkę u sąsiada, który mieszka powyżej. Wiem – łatwo powiedzieć. Niestety w większości przypadków sąsiad ma już wykończone mieszkanie i wykonanie takiej izolacji akustycznej podłogi jest już niemożliwe. Problematyczną kwestią jest również porozumienie się z sąsiadem, bo zapewne nie żyjecie w najlepszych stosunkach ze względu na uciążliwy hałas. No ale jeśli ktoś ma taką szansę, to warto z niej skorzystać. Do wyciszenia podłogi można wykorzystać produkt VEM 4 w połączeniu z matą wygłuszającą Vibroflor. Całkowita grubość izolacji akustycznej podłogi wynosi wtedy około 7 cm, a redukcja hałasu jest znacząca i mamy zagwarantowany spokój.

Tak, przykład podany powyżej w 9/10 przypadków nie jest możliwy do realizacji, a więc czy mamy jeszcze jakieś inne opcje?

Sufit podwieszany najepszym rozwiązaniem na wyciszenie sufitu!

Ponownie, odpowiedź brzmi – TAK! Mamy możliwość instalacji wyciszenia sufitu we własnym lokum. Wiąże się to jednak z montażem sufitu akustycznego, czyli specjalnego rodzaju sufitu podwieszanego. Charakteryzuje się on tym, że do jego budowy trzeba użyć większej ilości materiałów wygłuszających oraz tym, że konieczne będzie zmniejszenie powierzchni pomieszczenia. W zależności od tego, jak bardzo chcemy wygłuszyć sufit podwieszany, cały system może mieć grubość od 8 do około 20 cm. W przypadku najprostszych konstrukcji, wyciszenie sufitu od dźwięków uderzeniowych może osiągnąć około 13 dB, a w przypadku lepszych materiałów nawet około 25 dB. 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, wykonanie wygłuszenia sufitu wymaga użycia większej ilości materiałów takich jak:

  1. Taśma akustyczna
  2. Profil konstrukcyjny
  3. Wieszak akustyczny (np. Sonokrep EP 20)
  4. Mata akustyczna na sufit (np. Accorub)
  5. Płyta akustyczna gipsowo-kartonowa (np. Knauf Akustik)
  6. Wypełniacz akustyczny (np. Sonetic)
  7. Płyta wygłuszająca (np. Sonoplat)

Pamiętaj, że każde pomieszczenie jest inne i nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania na wyciszenie sufitu. W pierwszym kroku należy umówić się na poradę techniczną z doradcą, który sprawdzi jakie są możliwe rodzaje izolacji akustycznej sufitu oraz podpowie i zaproponuje dostępne rozwiązania.

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY