21/09/2022

Agnieszka Kazimierska

WYCISZENIE ŚCIANY W MIESZKANIU W 7 PROSTYCH KROKACH.

Czytasz ten artykuł, gdyż pewnie tak jak większość mieszkających w blokach lub domach wielorodzinnych stykasz się z problemem hałasu dobiegającego od sąsiadów i chcesz wyciszyć ścianę graniczącą z hałaśliwym sąsiadem.

Jeśli mam racje to przeczytaj dalsza część mojego wpisu a dowiesz się jak skutecznie wyciszyć ścianę od dźwięków powietrznych, czyli rozmów, muzyki, głośno działającego telewizora czy też innych hałasów generowanych w powietrzu.

Zacznijmy od tego, że systemowo przegrody powinno wyciszać się od źródła dźwięku, czyli faktycznie, jeśli chcesz wyciszyć ścianę od hałasu generowanego przez sąsiada to należałoby wykonać izolacje w jego lokum. Oczywiście w 99% przypadków jest to niemożliwe, ale nie niemożliwe jest faktyczne wyciszenie. Wymaga to jednak zazwyczaj „zabrania” większej ilości cm z grubości izolacji aniżeli przy scenariuszu, gdy wyciszamy od źródła dźwięku.

Ok, do rzeczy, zacznijmy od tego w jakim systemie warto wykonać izolacje, żeby była ona skuteczna.

Zazwyczaj system „masa-sprężyna-masa” zdaje egzamin.

Pierwsza masa, czyli ściana działowa, która odbija cześć dźwięku a część przepuszcza dalej.

Dźwięk przepuszczony przez ścianę musi natrafić na „sprężynę” czyli materiał, który ma bardzo dobry współczynnik pochłania dźwięku alfa (sprawdź badania z krakowskiego AGH dot. współczynnika alfa dla naszych mat Accorub). Ta cześć izolacji jest kluczowa dla całego systemu, gdyż ona ma największy wpływ na to jak skuteczne będzie wyciszenie.

Wynik im bliżej 1 tym lepsze pochłanianie

Pozostała cześć dźwięków niepochłoniętych przez „sprężynę” przechodzi dalej i natrafia na masę, od której powinna się odbić. Im mniej dźwięków przejdzie i lepsza będzie masa na „zamknięcie” tym efekt końcowy będzie lepszy..

No dobrze to już wiemy, jak ma wyglądać nasze wyciszenie ściany od hałasów sąsiedzkich, zatem co potrzebujemy, aby wykonać taką izolacje?

Poniżej znajdziecie materiały, które my używamy do naszego systemu wyciszania ścian Accorub.

Mamy system, mamy materiały, a więc teraz napisze, jak to wykonać.

KROK 1

Daną ścianę (sprawdź koniecznie czy dana przegroda rzeczywiście „przepuszcza” hałas, który ci dokucza) gruntujemy.

KROK 2

Rozłóż klej grzebieniem na całą powierzchnię ściany. Grzebień od 0,4 cm do 0,8 cm w zależności od tego jaką grubą matę Accorub będziemy kleić.

Wyciszenie mieszkania
Wyciszenie ściany w mieszkaniu. System Accorub

KROK 3

Przyklej matę do ściany dociskając ja do siebie tak aby nie pozostawić pustych przestrzeni. Czekaj aż klej zwiąże.

wygłuszenie ściany

Tip: Grubsze maty Accorub można pociąć na mniejsze kawałki, aby łatwiej je przykleić.

KROK 4

Nałóż na matę kolejną warstwę kleju elastycznego.

Tip: W tym kroku możesz również użyć kleju gipsowego do klejenia płyt gips karton.

KROK 5

Do mat przyklej płytę gips karton, klinując ją po obwodzie (3 mm-4 mm) aby nie miała styczności z żadną z przegród prostopadłych.

Tip: Dla lepszego efektu użyj płyty gips karton akustycznej. Warto nałożyć płytę podwójnie, da to lepszą masę na „zamknięcie”.

wygłuszenie ściany od sąsiada

KROK 6

Wykończ płytę gips karton według uznania.

KROK 7

Wyciągnij kliny i przestrzeń wypełnij akrylem, tworząc dylatacje.

Jak widzisz technicznie wykonanie izolacji akustycznej ściany to nie „lot w kosmos”. O czym musisz pamiętać to dobre materiały i dokładność wykonania.

Jeśli nie jesteś w stanie wyciszyć ściany w bloku we własnym zakresie to napisz do nas maila na adres biuro@isola.com.pl i sprawdź, ile będzie warty spokój we własnym lokum.

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY