21/09/2022

Agnieszka Kazimierska

Jak wyciszyć hałas od sąsiada?

Mieszkanie w bloku ma wiele zalet, jednak nie brakuje mu również wad. Jednym z problemów, jakie mogą uprzykrzać codzienne funkcjonowanie w tym rodzaju budownictwa, jest bliskość sąsiedzka. Hałasy i wszelakie odgłosy przenoszące się od sąsiadów bywają wyjątkowo kłopotliwe, szczególnie wówczas, gdy potrzebujemy ciszy. Jak uzyskać komfort akustyczny w mieszkaniu i cieszyć się błogim spokojem? Odpowiedzią jest izolacja akustyczna!

Wyciszone ściany, podłogi i sufity

Aktualne przepisy i normy określają dopuszczalny poziom hałasu w budynkach wielorodzinnych. Niestety, szczególnie w przypadku dawnego budownictwa, rzeczywistość znacząco odbiega od wymogów. Efektem tego stanu rzeczy jest wyjątkowa uciążliwość hałasów dobiegających od sąsiadów. O ile zadanie to nie należy do łatwych, na szczęście dostępnych jest wiele sposobów na to, aby zadbać o komfort codziennego życia i wyciszyć hałas od sąsiada w bloku. Najpopularniejszą opcją jest zastosowanie mat akustycznych wykonanych ze specjalistycznych materiałów izolacyjnych (maty Accorub). Maty takie montuję się w systemie do izolacji np. ścian „masa-sprężyna-masa„.

Ten wyciszający system wymaga określenia optymalnej grubości izolacji, która przyniesie oczekiwany rezultat w danych pomieszczeniach. Im grubsza warstwa, tym komfort akustyczny jest wyższy, jednak może wiązać się to ze zmniejszeniem powierzchni mieszkalnej o grubość zastosowanej na danej powierzchni izolacji. Nowoczesne systemy płyt izolacyjnych pozwalają uzyskać świetne wyciszenie przy pomocy gumowej pianki poliuretanowej, dając skuteczne wyciszenie bez nadmiernego odejmowania wnętrzom przestrzeni. Dla przykładu już 5,5 cm systemu izolacji z użyciem mat Accorub pozwoli zredukować natężenie dźwięku od sąsiada o średnio 17 dB.

Podobnie jak w przypadku ścian, również odgłosy sąsiadów z góry mogą nam utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pomocne mogą w tych sytuacjach być np. sufity podwieszane, które pomogą wyciszyć dźwięki stąpania po podłodze, przestawiania mebli itp. Sami możemy również zadbać o naszych sąsiadów poprzez zastosowanie mat akustycznych na podłodze. 

Akustyczne maty

Wyciszenie ścian z pomocą mat akustycznych to rozwiązanie zdecydowanie najskuteczniejsze. Pozwala tłumić dźwięki, a mocowane pod panelami, parkietami, płytkami ceramicznymi, jako okładzina ścienna czy sufitowa jest niewidoczne i pozwala uzyskać funkcjonalne, ciche i przyjazne domownikom wnętrza. 

Pomoc techniczna

Jeśli potrzebują Państwo omówić temat wyciszenia w swoim mieszkaniu, domu, biurze to zachęcamy do kontaktu

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY