21/09/2022

Agnieszka Kazimierska

Izolacja akustyczna klubu fitness

Po co nam izolacja akustyczna w klubie fitness?

To pytanie może zadawać sobie wielu z czytelników i patrząc z ich punktu widzenia (zazwyczaj klientów klubów fitness) pewnie mają racje. Dla przeciętnego Kowalskiego w klubie ma być muzyka, najlepiej jeszcze która motywuje i ma odpowiednią głośność, zgoda, ale jak na to patrzy inwestor, właściciel, manager?

Kiedy zarządzający klubami fitness muszą uwzględnić izolacje akustyczne?

Klub mieści się w centrum handlowym, pasażu usługowym.

Niestety to najcięższy temat w kwestii akustyki. Centra handlowe mają swoje rygorystyczne wymogi dotyczące hałasu, który może być generowany w takim klubie. Bardzo często sąsiadami w centrach handlowych są powierzchnie biurowe, kina, sklepy, centra medyczne. Ze względu na to praktycznie wszystkie miejsca „stykowe” muszą być uzbrojone w materiały wspomagające izolacje akustyczną. Warto dodać że regulacje dot. przenikania hałasów w budynkach użyteczności publicznej zostaną zaostrzone od 2018r.

Mało tolerancyjny sąsiad z mieszkania obok.

Zdarza się, że wynajmując lokal pod nasz wymarzony klub wszystkie parametry techniczne są niby ok, ale pojawia się osoba lub kilka, dla których to nic nie znaczy i mimo tego że na papierze spełniamy wymagania to dla sąsiad(ów)a jest za głośno. Wtedy wynajmujący w większości przypadków bierze stronę sąsiadów i trzeba zainwestować dodatkowe środki, aby polepszyć akustykę. Warto to zrobić również ze względu na utrzymanie dobrych relacji, gdyż najbliżsi sąsiedzi niejednokrotnie stanowią trzon klientów w naszym klubie, nie ma co ryzykować niepochlebnych opinii.

Przenikanie dźwięków pomiędzy strefami

Projektując klub z kilkoma studiami usytuowanymi obok siebie należy bezwzględnie pamiętać o dobrej izolacji akustycznej tym bardziej jeśli planujemy mieć np. zajęcia Body & Mind i Zumba w tym samym czasie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak ważne jest skupienie i bardzo często wyciszenie podczas zajęć typu Joga, pilates, stretching. Oczywiście rozwiązaniem może być umieszczenie studia w różnych miejscach klubu, natomiast to też nie jest idealne sytuacja, gdyż muzyka w klubie fitness jest wszędzie.

Co najczęściej izoluje się w klubach fitness?

Podłogi

Można to zrobić już na etapie budowy. Idealnym rozwiązaniem, które nie zabierze nam dodatkowego miejsca jest system Thermogran firmy Isola Polska. Zajmuje niewiele miejsca (5cm) i eliminuje wszystkie mostki akustyczne gwarantując 100% szczelności. Dodatków izolacja o dźwięków powietrznych i uderzeniowych w zakresie 25-34db

Dodatkowe warstwy izolacji na podłogę w postaci mat gumowych w różnym układzie, świetna izolacja od tzw. Dźwięków uderzeniowych (upuszczanie ciężarów)

Powierzchnie poziome i pionowe

– Ściany, sufity, ścianki działowe to newralgiczne punkty przenoszące zarówno dźwięki uderzeniowe jak i dźwięki powietrzne (głośna muzyka). Rozwiązaniem dla tego typu powierzchni jest również produkt firmy Isola Polska mata Accorub. Mata ta charakteryzuje się wysokim pochłanianiem dźwięków oraz szerokim zastosowaniem (ściana, sufit, podłoga, ścianka działowa, rury, systemy wentylacji i klimatyzacji). Jest łatwa w montażu i każdy sam może ja ułożyć.

Firma Fitnessclinic zajmuje się kompleksową obsługą klubów fitness w zakresie:

  • izolacja akustyczna stropów
  • izolacja akustyczna ścian
  • izolacja akustyczna ścian działowych
  • izolacja akustyczna sufitów

Zaprojektujemy i wykonamy izolacje akustyczną twojego klubu fitness poprzedzoną testami akustycznymi, aby dokładnie sprostać twoim potrzebom.

Zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy na stronie lub telefonicznie.

MOŻE TO BĘDZIESZ WŁAŚNIE TY!

CO MIESIĄC JEDNA OSOBA OTRZYMUJE OD NAS WYKONANIE IZOLACJI WRAZ Z MATERIAŁAMI ZA 70% CENY